- Aidat ve bağışlarınızı .......... Şubesi, Şube Kodu:246, Hesap No: .... nolu hesaba yatırabilirsiniz.
Duyurular

WEB SİTEMİZ EN GÜNCEL HALİYLE YAYIN HAYATINA BAŞLAMIŞTIR...


Sayın Üyelerimiz derneğimize katkılarınızı bekliyoruz.


Isparta Hava Durumu
Etkinlik Takvimi
Anket
Derneğimizin Çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz?


 
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 5,8518   5,8624
EURO 6,5549   6,5667
       
Özlü Sözler
Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez. (Montaigne)
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 29
Dün: 33
Toplam: 26555
  İlçemizin Tarihçesi

   

SÜTÇÜLER İLÇEMİZİN TARİH BİLGİLERİ

Sütçüler İlçesinin kuruluşunun M.Ö. 200 yıllarına kadar dayandığı bilinmektedir. Ada’da olarak adlandırılan bu antik kent Pisidya bölgesinde; Piyisdya Pamphiline bölgeleri arasında yer almaktadır. Bu eski yerleşim yeri Helenistlik döneminden parlak yıllarını yaşamış, bugün halen ayakta kalabilen tapınaklar, meclis binaları, anfi tiyatrolar yapılmıştır.Adada’dan Alanya’ya kadar uzanan kral yolu bugünde konumunu muhafaza etmektedir.Arkeoloji Literatüründe Adada olarak geçen kentin adının Pavlu olabileceği iddialar arasındadır. Yörenin Türklerin eline geçmesinden sonra Pavlu ismi uzun süre kullanılmıştır. Bunun yanı sıra Pavlu Pavlika adları ile anılan yöre, 1071 Malazgirt Zaferinden sonraki yıllarda zaman zaman Türklerin eline geçmişse de kesin olarak Türklere geçiş tarihi 1224 Alaaddin Keykubat zamanına rastlar. Bu dönemde Atabey başta olmak üzere Isparta Eğirdir Selçukluların elindedir. 1300 yıllarında Hamitoğulları Beyliği Eğirdir’de kurulana kadar Sütçüler Selçukluların elinde kalmıştır. Bu 70-80 yıllık dönemden günümüze Selçuklu eseri olarak Seferağa Camii kalmıştır. Daha sonra Hamitoğlu Beyliğinin bütün toprakları ile birlikte Osmanlı egemenliğine girer. Osmanlılar zamanında bir süre Kara Bavlu olarak da anılmıştır.

Türklerin Anadolu’ya gelmelerinden sonra Batı Akdeniz Yöresini yurt edinen göçer hayatı sürdürmüşlerdir.

Horasan’dan gelen Kayı Boyu Türkmen aşiretlerinden biri de Alanya-Manavgat yöresini yurt edinmiş, Sütçüler ve havalisindeki geniş otlakları da kendilerine yazlık olarak seçmişlerdir. Konargöçerlerden bir bölümü ormanları, otlakları ve serin sularıyla beğendikleri yöreye sürekli yerleşmişlerdir.

Yıva (Pavlu ) 1478-1501 tahrir kayıtlarında nahiye (zeamet ) 1522 ve 1568 tahrir kayıtlarında kaza, Katip ÇELEBİ’nin Cihannümasında ise kaza olarak görülmektedir.

Bavullu şekline dönüşen isim, Cumhuriyet döneminde 1926 yılına kadar sürmüş bu tarih de dağlık anlamına gelen CEBEL ismi verilmiştir.

Cebel Bucağının teklifi ve il daimi encümeninin kararı ile, halkın İstanbul, Ankara ve benzeri büyük kentlerimizde süt ve süt ürünleri pazarlamacılığı yapmasından dolayı SÜTÇÜLER olarak değiştirilmiştir.

Bucak merkezinin teklifi ile 28.05.1938 tarih ve 3919 sayılı resmi gazete de yayımlanan 3393 sayılı kanunla Eğirdir İlçesinden ayrılarak 3 mahalle 25 köyden müteşekkil Isparta’ya bağlı müstakil bir ilçe olmuştur.

 

 

Üye Giriş Paneli
E-posta:      
Şifre:        
Şifremi unutum
Aidat Borcu Sorgulama
   
 
Günlük Gazeteler